צרו איתי קשר: 0549452353

מאמרים

כל סוגי מתקני החניה

יש הרבה סוגים של מתקני חניה: מכפילי חניה, מתקני חניה חצי-אוטומטיים, מתקני חניה עם בור, מתקני חניה ללא בור, מתקני חניה אוטומטיים, מתקני חניה טמונים ועוד.  בהיותי יועץ למתקני חניה, החלטתי לנסות לחלק את סוגי מתקני החניה לקטגוריות, כך שיהיה יותר קל להבדיל ביניהם ולהבין, איזה סוג מתקן מיועד למה?

מכפילי חניה למשל יכולים להיות עם בור וללא בור והם מתקנים פשוטים יחסית מבחינה מכאנית. עם זאת, הרבה לקוחות פונים אלי כיועץ מתקני חניה ומתכוונים לשאול לגבי מתקני חניה אוטומטיים לדוגמא, אבל קוראים למתקנים "מעלונים" או "מכפילים". קל להתבלבל, קשה להבדיל ולכן חילקתי את כלל מתקני החניה קודם כל לשתי קטגוריות:

מתקנים מכאניים ומתקנים אוטומטיים:

במתקנים מכאניים, הפעלת המתקנים היא על ידי מפתח ומתבצעת באופן ידני, כלומר המשתמש מסובב מפתח, בכדי להעלות או להוריד את המתקן. במתקנים אוטומטיים, המשתמש מפעיל את המתקן עם קוד סודי, צ'יפ אלקטרוני או שלט רחוק והמתקן "מחנה" את הרכב באופן אוטומטי, ללא התערבות נוספת מצד המשתמש.

מתקנים חצי-אוטומטיים נופלים בין שתי הקטגוריות לעיל: מצד אחד, הם ניתנים להפעלה ע"י צ'יפ, קוד אישי או שלט רחוק. מצד שני, כל משתמש מכניס את הרכב למתקן החניה על גבי משטח החניה הייעודי שלו, ואינו משאיר את חניית הרכב למתקן, כפי שקורה במתקן אוטומטי. למתקנים חצי אוטומטיים יש הרבה יתרונות: נוחות ובטיחות המשתמש הם העיקריים ומובטחים ע"י שערים בחזית המתקנים והפעלה אלקטרונית, ללא מפתח וללא "לחיצה מתמדת" אשר נדרשת במכפילי חניה. מבחינת היזם או האדריכל, כאשר הם פונים אלי כיועץ למתקני חניה, היתרון הגדול של מתקנים חצי אוטומטיים מתבטא בהתאמתם למפלס חניה שלא חייב להיות עם בור, ולפיכך ניתן למקם אותם גם במפלסים העליונים (או מפלסי הביניים) ולא רק במפלס התחתון ביותר של החניון. לבסוף, מתקנים חצי אוטומטיים מכפילים או משלשים (כמעט) את כמות מקומות החניה, אך כמעט ואינם נראים במרתף, לאור זאת שהם סגורים עם שערים אסתטיים בחזית ולא רואים את תכולתם ואת כל קונסטרוקציית המתכת שלהם מבחוץ.

נחזור לנושא מתקני החניה האוטומטיים – הרי גם מתקני חניה מסוג זה קיימים בשלל תצורות, אחת מתאימה למרתף אחד מסוים ואחרת למרתף אחר. בתרשים שהכנתי, הראיתי את סוגי מתקני החניה האוטומטיים העיקריים, אשר מכסים במעל ל95% את סוג המתקנים הנפוצים בשוק הישראלי. יש ספקי מתקני חניה שיכולים להציע את רוב סוגי המתקנים האוטומטיים ויש ספקים עם מגוון מוגבל יותר. כאן תפקידי כיועץ מתקני חניה – לסייע בתכנון פתרון החניה בפרויקט הבניה, מבלי להתחייב מראש לספק מסוים ולהיות תלוי בשינויים עתידיים פוטנציאליים שיכולים להתרחש אצל הספק במהלך תקופת התכנון והבניה הכה ארוכה בישראל.

כל סוגי מתקני החניה