צרו איתי קשר: 0549452353

מאמרים

חניונים אוטומטיים – הנחיות כיבוי אש

חניונים רובוטיים / אוטומטיים נהיו יותר ויותר נפוצים בשנים האחרונות. אחת ההנחיות החשובות ביותר לתכנון חניונים מסוג זה היא תקנת כיבוי אש 509 ב' הכוללת הוראות לכל סוגי מתקני החניה, כאשר לחניונים אוטומטיים ההנחיה מחמירה במיוחד.

הנחיות כיבוי אש מחלקות חניונים אוטומטיים ל 3 קטגוריות:

  1. חניונים בגודל של עד 200 מ"ר (עד 20 רכבים)
  2. חניונים מעל ל 200 מ"ר ומתחת ל 500 מ"ר
  3. חניונים בגודל של מעל ל 500 מ"ר

חניונים אוטומטיים קטנים

בחניונים הקטנים ביותר, הדרישה המשמעותית ביותר לתכנון חניונים היא הפרדות נגד אש בין קומות החניון כל עוד הגובה בין הקומות עולה מעל ל 3.70 מטר. ברוב הפרויקטים המשמעות היא יציקת רצפות ביניים מבטון בין מפלסי החניון, או לפחות בין כל 2 מפלסי חניון (במידה וגובה המפלסים לא עולה על 3.70 מטר). בנוסף, נדרשות מדרגות גישה מוגנות אש לפנים החניון ברוחב של לפחות 80 ס"מ ובזווית של עד 60 מעלות. המדרגות צריכות להגיע עד לתחתית המרתף ומשם ניתן לתכנן עליה ליתר מפלסי החניון בסולם. מערכת הכיבוי בחניון תכלול ספרינקלרים מעל לכל משטח חניה. כמו כן, נדרש שחרור עשן באוורור טבעי בחניונים עם עומק של עד 8 מטר ובעומק מעל ל8  מטר, שחרור עשן מאולץ (ע"י מפוח).

חניונים אוטומטיים בינוניים

בחניונים בגודל בינוני, כלומר בין 200 ל500 מ"ר, ישנן עוד מספר דרישות. חדר המדרגות מוגן האש חייב להיות ברוחב של לפחות 90 ס"מ ועם מבואת אש בקומות בהן יש דלת יציאה (נדרשות לפחות 2 כניסות, אחת לקומה העליונה ואחת לתחתונה). מסביב לפתח מתקן ההרמה של המתקן, נדרשים ספרינקלרים היוצרים "וילון מים". הוילון דורש מכסה עבור הספרינקלרים שמסביב לפתח מתקן ההרמה בגובה של 45 ס"מ. בחניונים מסוג זה כבר אין אפשרות לשחרור עשן טבעי ונדרשת הוצאת עשן מאולצת (מה שכרוך גם בהתקנת גנרטור).

חניונים אוטומטיים גדולים

בחניונים אוטומטיים גדולים, כלומר מעל ל 500 מ"ר, נדרש בנוסף להכל, מעבר ברוחב של לפחות 80 ס"מ מאחורי שורות החניה שמוביל מהמדרגות לכל משטח/מקום חניה ופתחי מעבר של 80 על 80 ס"מ במידה ויש קירות הפרדה.

ההנחיות לעיל הן דרישות סף אשר בלעדיהן אי אפשר לקבל היתר בניה עבור בניין עם חניון אוטומטי. לכן חשוב לשכור יועץ למתקני חניה מכיוון שרוב יועצי הבטיחות לא בקיאים בכלל ההנחיות ואם כן, לא בהכרח יודעים להתאים את התכנון האדריכלי להנחיות לכל מתקן ומתקן חניה.