צרו איתי קשר: 0549452353

מאמרים

בחירת ספק למתקן חניה אוטומטי

חניונים אוטומטיים הם פתרון נפוץ למצוקת החניה בפרויקטים של התחדשות עירונית, בעיקר בפרויקטים של תמ"א 38 – גם בבניינים לחיזוק וגם בבניינים להריסה ובניה מחדש. הרבה יזמים מתלבטים בבחירת הספק למתקן החניה האוטומטי בפרויקט שלהם – וכאן בדיוק תפקידי כיועץ למתקני חניה.

בחירת ספק למתקן חניה אוטומטי היא נושא מורכב וקריטי לחלוטין להצלחת הפרויקט בו המתקן משולב. לצד ההתלבטות בין הספקים השונים, חשוב להבין שבחניונים אוטומטיים, שלא כמו במכפילי חניה, ספק המתקן יהיה חייב להיות גם חברת השירות של המתקן. אף ספק בישראל לא יכול לתת שירות למתקן חניה אוטומטי של ספק אחר! מדוע? מכמה סיבות: קודם כל, בחניון אוטומטי יש חומרה ותוכנה שהיא ייעודית לכל יצרן ולפיכך לכל ספק. ספק שאין לו את קוד המקור של התוכנה ואת קודי הגישה לתוכנה, לא יוכל לתחזק חניון אוטומטי בלעדיהם.

בתיאוריה, ספק מסוים יכול להחליף את התוכנה ואת הבקרה של החניון האוטומטי ולהתקין חומרה ותוכנה משלו – אבל אלו חלפים כל כך עיקריים במתקן, שסביר מאוד להניח שרוב הספקים לא ירצו להיכנס לכך וגם אם כן, ייקחו מחיר כה גבוה שיתכן שכבר יהיה עדיף פשוט להחליף את המתקן.

לצערנו בישראל כבר היו 3 ספקים של מתקני חניה שפשטו רגל: חברת פארקינג קיט, חברה ישראלית לשעבר, חברת פארקינג 38, חברה שייבאה מתקני חניה מסין וחברת סמארט פארק שייבאה מתקני חניה וחניונים אוטומטיים מקוריאה. כל שלושת החברות פשטו רגל וחלק ניכר ממתקני החניה שהתקינו, נמצאים היום בבעיה ואו שלא עובדים או שעובדים עם תקלות. היו לי כבר כמה לקוחות פוטנציאליים שפנו אלי לשם איתור ספק שידע לתת שירות למתקני חניה של ספק אחר שפשט רגל – ולרוב, הדבר פשוט לא אפשרי או לא כלכלי.

חשוב לפיכך להבין שבחירת הספק למתקני החניה, במיוחד האוטומטיים, כרוכה ב"חתונה קתולית" עם הספק שייבחר. הספק לא יצא מהפרויקט (בתקווה) לאחר תום ההתקנה וההפעלה, אלא יצטרך לתת שירות למתקן לכל אורך חיי המתקן – רצוי לתקופה של לפחות 20 ואף 30 שנים. המלצתי ליזמים היא לפיכך לבצע ניתוח מעמיק של הספקים השונים ולהשתמש בשירותיי כיועץ מתקני חניה על מנת לוודא שהספק הטוב והמתאים ביותר לפרויקט, הוא זה שנבחר והוא זה שילווה את הפרויקט לאורך שנים. עלות הייעוץ למתקני חניה כה נמוכה יחסית לעלות מתקני החניה עצמם ולעלויות העודפות כתוצאה מבחירה לא מוצלחת, ששימוש ביועץ למתקני חניה פשוט מתבקשת בפרויקטים בהם משולבים מתקני חניה.